Byggemåte
Utdrag fra tilstandsrapport fra takstmann:
Bygget er oppført med grunnmur av betong.
Trekonstruksjoner i yttervegger over grunnmur/etasjeskille, som utvendig er kledd med kledning i tre.
Etasjeskiller i betong.
Takformen er flat, og av trekonstruksjon.
For nærmere informasjon om boligen, se rapporten i sin helhet.
Det er gitt 5 stk. TG 2 i rapporten.
Utvendig > Andre utvendige forhold
Vurdering av avvik:
Det er ikke utarbeidet Tilstandsanalyserapport, vedlikeholdsplan e.l. for fellesdeler i bygget.
Konsekvens/tiltak:
For å lukke avviket iht. NS 3600.2018 må det utarbeides en Tilstandsanalyserapport/vedlikeholdsplan for fellesdeler i bygget.
Da dette er opp til borettslag/sameie å rekvirere er kostnadsestimat ikke satt.
Våtrom > 2. etasje > Bad/vaskerom > Overflater vegger og himling
Vurdering av avvik:
Det er malte plater i våtsonen til dusjen. Oppbyggingen av veggen her er ukjent, med tanke på membran og fuktbestandighet.
Konsekvens/tiltak:
Det anbefales at det gjøres nærmere undersøkelser vedrørende veggene, med tanke på oppbygging.
Tiltak/etablering av membran kan ikke utelukkes, men er ikke økonomisk forsvarlig før badet renoveres.
Våtrom > 2. etasje > Bad/vaskerom > Overflater Gulv
Vurdering av avvik:
Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk.
Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet.
Det er en dupp i gulvet ved døren. Ved vannsøl vil det ligge igjen vann her. Gulvet er også relativt flatt, som gjør at det er fare for at vann ligger igjen på gulvet ved vannsøl.
Badet har lite fall iht. krav fra byggeår.
Konsekvens/tiltak:
For å lukke avviket må korrekt fallforhold etableres. Dette er ikke økonomisk forsvarlig før rommet renoveres.
Våtrommet fungerer med avvikene.
Våtrom > 2. etasje > Bad/vaskerom > Sluk, membran og tettesjikt
Vurdering av avvik:
Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen.
Konsekvens/tiltak:
Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må tettesjiktet skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om.
Membran svekkes over tid. Dette inkluderer tap av fleksibilitet, økt slitasje som kan føre til sprekker eller tynnslitninger, redusert tetthet og svekkelse av sveiser.
Når membranen må skiftes, er vanskelig å fastslå. Det må derfor utføres regelmessig inspeksjon av membranen
Våtrom > 2. etasje > Bad/vaskerom > Sanitærutstyr og innredning
Vurdering av avvik:
Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne.
Konsekvens/tiltak:
Det anbefales å montere en inspeksjonsluke ved sisternen med waterguard/lekkasjedeteksjon eller annen løsning som kan synliggjøre en eventuell lekkasje fra sisternen