Byggemåte
Boligen er antatt fundamentert på faste, stabile og komprimerte masser.
Støpt betongdekke/plate til grunn. Grunnmur av plasstøpt betong.
Etasjeskillere i tre.
Yttervegger i bindingsverk med liggende kledning.
Saltakkonstruksjon tekket med antatt papp eller takshingel.
Takrenner og nedløp av plastbelagt stål.
Vinduer og verandadør i tre med isolerglass.
Ytterdør i tre.
Se vedlagt boligsalgsrapport avholdt #takstdato.oppdrag¤, hvor ovennevnte opplysninger er hentet fra, for nærmere teknisk beskrivelse av eiendommen.
Takstmannen har utarbeidet en tilstandsrapport med gradering av eiendommens tilstand.
En tilstandsrapport beskriver boligens tilstand med synlige skader/avvik eller tegn på skader/avvik på boligen. Rapporten fremhever vanligvis ikke positive egenskaper ved boligen. I felt hvor det er gitt Tilstandsgrad 0 er det ingen avvik. I felt hvor det er gitt Tilstandsgrad 1 er det mindre avvik. Bygningsdeler som tildeles Tilstandsgrad 2 angir mindre avvik som etter NS 3600 gir TG2 som ikke krever umiddelbare tiltak eller vesentlige avvik som kan kreve tiltak. Bygningsdeler som tildeles Tilstandsgrad 3, har store eller alvorlige avvik. Der det er angitt Tilstandsgrad IU er det ikke undersøkt eller bygningsdelen er ikke tilgjenglig for undersøkelse.
I følge tilstandsrapport er det registrert følgende avvik på tilstandsgrad:
TG 3:
- Vaskerom generelt: Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
- Bad generelt: Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
TG IU:
- Balkonger, terrasser og rom under balkonger: Balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert.
- Varmtvannstank: Innebygget i kjøkkenbenk uten inspeksjonsmuligheter.
TG 2:
- Innvendige overflater: Flere rom og overflater har normalt tilstand, dog er det stedvis avvik utover normal slitasjegrad.
- Etasjeskille/gulv mot grunn: Stedvis noe knirk.
- Pipe og ildsted: Det er påvist sprekker og/eller riss i pipe. Ildfast plate mangler på gulvet under sotluke/feieluke på pipe. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe.
- Innvendige trapper: Trappen har en del slitasjegrad.
- Vannledninger: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
- Avløpsrør: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
- Overflater og konstruksjoner toalettrom: Toalettrom har kun naturlig avtrekk fra rommet, NS 3600 krever mekanisk avtrekk for å kunne gi TG 0/1.
- Overflater og innredning kjøkken: Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad. Det er påvist fuktskjolder/svelling i bunnplate i benkeskap.
- Avtrekk kjøkken: Høy alder på ventilator.
For øvrig er det kun mindre avvik med TG 1 og TG 0.
Helse, miljø og sikkerhet:
- Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper.
- Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav.
- Det behov for at en kvalifisert elektrofaglig person kontrollerer det elektriske anlegget.
- Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.