Standard
Velkommen inn:
Entréen gir et meget godt førsteinntrykk. Her er det plass til både skoskap og knagger, og rommet binder boligen sammen på en naturlig og praktisk måte. Det er adkomst til boligens øvrige rom fra gangen, og praktisk bod i tilknytning gir ekstra lagringsplass for klær, sko eller annet utstyr. Boden er romslig og egner seg godt til oppbevaring av diverse utstyr.
Stue og spisestue:
Stuen er leilighetens naturlige samlingspunkt - et lyst og romslig oppholdsrom med de nye 280cm skyvedørene som slipper inn rikelig med naturlig lys. Her er det god plass til både sofagruppe, TV-løsning og spiseplass. Fra stuen er det utgang til en romslig terrasse med flott utsyn mot grønne omgivelser - perfekt for hyggelige sommerdager.
Kjøkken:
Praktisk og romslig kjøkken med god skap- og benkeplass. Ikea kjøkkeninnredning fra 2005 med profilerte og hvitlaserte eikefronter, laminat benkeplate, oppvaskkum og opplegg til oppvaskmaskin. Over benkeplaten er det fliser og belysning under overskap som gir både funksjonelt og stemningsfullt arbeidslys. Integrerte hvitevarer består av stekeovn og induksjonstopp. Kjøkkenventilator med kullfilter. Kjøkkenet har plass til spisebord ved vindu med hyggelig utsikt mot grøntarealer.
Baderom:
Bad oppusset i 2005 og innredet med servant med underskap, speil med lys, veggmontert toalett og et romslig dusjhjørne med glassvegger. Det er opplegg til vaskemaskin samt plass til tørketrommel. Veggene er flislagt, og gulvet har fliser med elektriske varmekabler.
Hovedsoverom:
Lyst og romslig hovedsoverom med god plass til dobbeltseng og garderobeløsning. Rommet har store vinduer som gir godt med naturlig lys og en rolig atmosfære. Lyse vegger og nytt parkettgulv skaper et tidløst og behagelig uttrykk.
Soverom:
Soverommet er lyst og anvendelig, og egner seg godt som barnerom, gjesterom eller kontor. Rommet har vindu med fint lysinnslipp og plass til seng, skrivebord eller skap. Lyse overflater og parkett på gulv gir et trivelig inntrykk.
Terrasse:
Fra stuen er det utgang til en solrik og romslig markterrasse på ca. 22 kvm, pent opparbeidet med tregulv og omkranset av hekk som gir god skjerming og en lun atmosfære. Her er det plass til både spisegruppe, grill og loungemøbler - et perfekt sted for rolige kaffestunder eller hyggelige sosiale sammenkomster på varme sommerdager. Terrassen vender ut mot grønne omgivelser og byr på en avslappende uteplass med gode solforhold store deler av dagen. I tilknytning til terrassen finnes det en praktisk utebod som gir ekstra lagringsplass for hagemøbler, grillutstyr, redskaper eller sesongartikler.
Enkelte fasader er skiftet ut, men balkongfasader og sidevegger på blokkene ligger i vedlikeholdsplan fra sameiet. Det er ikke planlagt noen økninger i felleskostnader knyttet til vedlikehold
Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport for eiendommen. Rapporten er en teknisk gjennomgang av boligen og angir eventuelle byggetekniske avvik. I rapporten fremkommer det forhold som takstmannen mener kjøper må være særskilt oppmerksom på, herunder:
Vi vil gjøre spesielt oppmerksom på viktigheten av å lese igjennom rapportens TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som angir avvik fra normal slitasje, høy alder, bygningsdel som må utbedres, og lignende. Det er registrert totalt (X) stk. TG3, (X) stk. TG2 og (X) stk. TG-IU i tilstandsrapporten. Boligen har fått følgende TG3: Boligen har fått følgende TG2: For ytterligere informasjon om byggemåte, årsak bak tilstandsgrader, konsekvens og anslag på eventuelle utbedringskostnader, se tilstandsrapport som ligger vedlagt. Interessenter oppfordres til å kontakte bygningssakyndig ved eventuelle bygningstekniske spørsmål.
Utdrag fra tilstandsrapport:
TG 3 - STORE ELLER ALVORLIGE AVVIK:
Utvendig>Terrasse:
Det er påvist fukt-/råteskader i konstruksjonen.
Tekniske installasjoner>Vannledninger:
Stoppekran er påvist, men den fungerer ikke tilfredsstillende.
TG2 - AVVIK SOM KAN KREVE TILTAK:
Innvendig>Radon:
Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
TG2 - AVVIK SOM IKKE KREVER UMIDDELBARE TILTAK:
Innvendig>Rom under terreng:
Det er gjennom hulltaking påvist høyt fuktnivå inne i trekonstruksjonen i hulltakingen, men ikke påvist fuktskader i dette området. Høy luftfuktighet kan over tid føre til muggvekst eller sverting av materialer. Samtidig kan materialer og konstruksjoner bli ødelagt.
Innvendig>Dører
Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører.
Avløpsrør:
Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
Ventilasjon:
Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen.
Elektrisk anlegg:
Tilstandsgraden er vurdert ut fra den forenklede og begrensede kontrollen som forskriften inneholder. El-anlegget kan ha feil og mangler som en slik forenklet undersøkelse ikke vil avdekke.
12. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll?
Ja Det foreligger ikke samsvarserklæringer eller rapporter for det innvendige elektriske anlegget i leiligheten og tilstandsgrad settes grunnet NS 3600 krav til dette.
Elektrisk anlegg er kun vurdert og visuell besiktiget av takstmann som ikke har spesiell kompetanse eller autorisasjon på elektriske anlegg. På dette grunnlag anbefales det gjennomgang av EL fagmann for utvidet el-kontroll.
Bad>overflater vegger og himling:
Det er påvist at flisfuger har riss/sprekker.
Bad>overflater gulv:
• Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm.
• Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet.
Bad>Sluk, membran og tettesjikt:
• Det er rundt sluk påvist en ikke-fagmessig utførelse av membran/tettesjikt/klemring.
• Mer enn halvparten av av forventet brukstid er passert på membranløsningen.
Bad>Sanitærutstyr og innredning:
Det er ikke påvist tilfredsstillende løsning for å synliggjøre lekkasje fra innebygget sisterne
Bad> Tilliggende konstruksjoner våtrom:
Hulltaking er foretatt og det er påvist avvik i konstruksjonen
Kjøkken> Overflater og innredning:
Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad