Byggemåte
Selger har rekvirert tilstandsrapport. Rapporten er en teknisk gjennomgang av boligen og angir eventuelle byggetekniske avvik, samt kostnadsoverslag på alvorlige avvik.
TILSTANDSGRADER:
Vi vil gjøre spesielt oppmerksom på viktigheten av å lese igjennom rapportens TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som angir avvik fra normal slitasje, høy alder, bygningsdel som må utbedres, og lignende.
Boligen har fått følgende TG2:
- Veggkonstruksjon: Det er ingen musesperre i nedre kant av konstruksjon.
- Takkonstruksjon/loft: Det er registrert punktvis misfarging i himling rundt og på loftsluken.
- Vinduer: Utvendig belistning er ført helt ned til beslaget på de fleste vinduer. Det er fare for oppsug av fuktighet til trevirket og fare for følgeskader i trevirket.
- Utvendige trapper: Utvendige trapper er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Konstruksjonene har skjevheter.
- Bad 1.etg - overflater vegger og himling: Det er registrert hull i hardfuger mellom veggfliser under vinduet utenfor dusjsonen. Dette stammer trolig etter tidligere oppheng eller innfestinger av utstyr. Hullet medfører at overflaten lokalt ikke er tett.
- Bad 1.etg - Sluk, membran og tettesjikt: Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon). Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen.
- Bad 1.etg - Ventilasjon: Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.
- Bad kjeller - overflater vegger og himling: Uegnede materialer må fuktbeskyttes/utskiftes.
- Bad kjeller - sluk, membran og tettesjikt: Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon).
- Bad kjeller - Sanitærutstyr og innredning: Manglende lufterister i innmurt badekar gir begrenset ventilasjon av hulrommet under badekaret.
-Vannledninger: Det mangler tettemuffer i enden av varerør på rør-i-rør-system (gjelder i kjøkkenbenken). Rørkursene på rør-i-rør systemet på vannledninger er ikke merket.
- Avløpsrør: Det foreligger ingen opplysninger om avløpsanleggets alder. Det er lagt til grunn av dette er fornyet i forbindelse med oppgraderingen av badene og kjøkkenet. Det er så vidt mulig å se noen av avløpsrørene i boden/walk in closet. Vurderingen er basert på alder, avrenning ved samtidig tapping og noen få synlige forhold.
- Varmesentral: Det har ikke vært avholdt service på anlegget senere år.
- Varmtvannstank: Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank.
- Fuktsikring og drenering: Grunnmursplasten har topplist (klemlist), men denne er stedvis utilstrekkelig festet mot grunnmuren.
- Utvendige vann- og avløpsledninger: Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert.
For ytterligere informasjon om byggemåte, årsak bak tilstandsgrader, konsekvens og anslag på eventuelle utbedringskostnader, se tilstandsrapport som ligger vedlagt. Interessenter oppfordres til å kontakte bygningssakyndig ved eventuelle bygningstekniske spørsmål.
Generell beskrivelse av boligen:
Utvendig:
Taktekkingen er av betongtakstein.
Takkonstruksjonen har W-takstoler i tre. Det er registrert lufterister i en gesims og luftespalter mot raftene.
Takrenner, beslag og nedløp i plastbelagt stål.
Veggene har trekonstruksjon av ukjent utførelse.
Vinduer i trevirke med 2-lags glass.
Bygningen har malt hovedytterdør og malt balkongdør i tre.
Overbygget terrasse i trevirke med adkomst fra stuen og hagen. Terrasseplatting i lagt direkte på mark. Adkomst fra hagen/eiendommen. Eiendommen har to utvendige trapper som gir adkomst til
inngangspartier til boligen og garasjen.
Innvendig:
Innvendig er det gulv av laminat. Veggene har trepanel og malte plater. Innvendige tak har malt MDF og trepanel.
Boligen har etasjeskille i trevirke mellom 1 og kjelleren, samt betonggulv mot terrenget i kjelleren.
Boligen har malt tretrapp mellom etasjene.
Innvendig har boligen malte fyllingsdører.
Tekniske installasjoner:
Innvendige vannledninger er av plast (rør i rør). Inntak og stoppekran bak luke på veggen utenfor badet.
Det er avløpsrør av plast.
Boligen har elementpipe og vedovner (2 stk).
3 x Luft/luft varmepumpe.
Naturlig ventilasjon.
Varmtvannstanken er på ca. 200 liter og er plassert bak innmuring på badet i kjelleren.
Waterguard er etablert på kjøkken.
Hovedsikring, strømmåler og automatsikringer i skapet i gangen i 1.etasje. Jordfeilbrytere på alle kurser. Anlegget er delvis skjult/delvis åpent.