Byggemåte
Tilstandsrapporten er en teknisk gjennomgang av boligen og angir bla. eventuelle byggetekniske avvik, konsekvensen av disse, samt kostnadsoverslag på utbedring av avvik som er gitt TG3.
TILSTANDSGRADER :
TG0: Ingen avvik.
TG1: Mindre avvik.
TG2: Vesentlige avvik og mindre avvik som etter NS 3600 gir TG2.
TG3: Store eller alvorlige avvik.
TGIU: Ikke tilgjengelig for undersøkelse
Av rapporten fremgår TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), TG2 og TG3 som angir avvik fra normal slitasje, høy alder, bygningsdel som må utbedres, beskrivelser av avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad mm.
Boligen har fått følgende TG3:
- Balkong: Det er påvist fukt-/råteskader i konstruksjonen. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler.
Boligen har fått følgende TG2:
- Andre utvendige forhold: slitt, duk på markise ved balkong.
- Overflater gulv: Det er registrert enkelte slitasjeskader i flere rom, Samt Svellet parkett enkelte steder. I stue, gang og kjøkken er det benyttet teip i parkettskjøtene i stedet for tetningslister. Det er observert fuktskadd parkett i hjørnet av stuen mot yttervegg/vindu til gulv.
- Overflater vegg: Riss og sprekker på Vegger, langs tak, overganger og hjørner generelt i alle rom. Synlige merker, hakk og slitasje etter rullestolbruk boligen over lang tid, skader/slitasje på listverk. Noe merker etter opphengte bilder osv.
- Overflater himling: Overfater har en del Slitasjegrad utover det en kan forvente. Der påvist skader på overflater.
- Etasjeskille/gulv mot grunn: målt høydeforskjeller.
- Innvendige dører: Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte av innvendige dører har en del slitasje.
- Bad: Det er påvist tegn til fuktskader i overflater. Det er fuktskadd ved til soverommet. Lister og gerikt er svellet, og det er synlig at det er brukt MDF-materiaIe, som ikke er egnet for bruk i våtrom. Det er også synlige merker på flisene på veuen på badet etter bruk av
rullestol. Det er påvist skader på innredning.
- Vaskerom: Det er påvist sprekker i fliser. Det er påvist avvik i fuger.
- Kjøkken: Det er påvist Skader på Overflater/kjøkkeninnredning utover slitasjegrad.
Boligen har fått følgende TG-IU:
- Hulltaking er ikke foretatt da det ikke er fysisk mulig pga tilliggende konstruksjoner. Dobbelt vegg mot vaskerom fra soverom.
Tilstandsrapporten er inntatt i salgsoppgaven og inneholder ytterligere informasjon om byggemåte, årsak bak tilstandsgrader, konsekvens og anslag på eventuelle utbedringskostnader. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremkommer av tilstandsrapporten oppfordres interessenter til å sette seg grundig inn i rapporten i sin helhet og kontakte bygningssakyndig ved eventuelle bygningstekniske spørsmål.
Det er gjort innvendig overflatebehandling etter takst og tilstandsrapport, blant annet byttet til nye innerdører og maling og sparkling.