Byggemåte
Tilstandsrapporten er utarbeidet av M2 Takst AS v/Andreas Natvig den 14.01.2026, og er gyldig i 1 år etter befaringsdato. Ved eldre rapporter anbefales interessenter å undersøke eiendommen grundig. Det gjøres oppmerksom på at rapporten kun omhandler boligen, eventuelle øvrige bygninger på eiendommen er ikke vurdert.
En slik rapport som dette er ment å dra de store linjene vedr byggteknisk tilstand på boligen. Når man kjøper en brukt bolig så må man forvente at det vil oppstå ting, og at det finnes indre normale avvik utfra bruk, alder/værslitasje mm som kanskje ikke er nevnt i rapport. Der det gis tg2 og tg3 så er det gitt en tiltaksbeskrivelse. Dette er takstmannens vurdering, og er på ingen måte fasit på tiltak, men en vurdering utfra fornuft/økonomi, risiko for avvik mm. Kjøper må selv vurdere tiltak. Enkelte bygningsdeler vurderes utfra en nyere byggeforskrift. Dette tilsier at ting kan være bygget riktig utfra byggeår, men at det likevel får et avvik utfra dagens forskrifter. Når man leser rapporten så er det viktig at man leser både beskrivelse, avviks beskrivelse og tiltaks beskrivelse, da får man god oversikt. Spørsmål vedrørende rapporten kan stilles i kontortid mellom 8-16 på hverdager, til tlf 454 77 777, eller e-post: post@m2takst.no. Forøvrig må hele rapporten leses og deretter bruke god tid på visning.
Følgende avvik har fått TG3 eller TG2:
Fritidsbolig
Utvendig
Taktekking,TG2
Asfaltshingel. Ingen åpenbare lekkasjesymptomer avdekket ved besiktigelse på innvendige overflater.
Vurdering av avvik:
- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen.
- Eier estimerer taktekking til 20-25 år gammelt. Ikke kontrollert pga snø.
Tiltak
- Når taktekking og undertak begynner å bli gamle, øker risikoen for lekkasjer, noe som kan føre til omfattende og kostbare reparasjoner av underliggende konstruksjoner dersom en ikke foretar tiltak på konstruksjonene før dette oppstår.
- Ytterligere vurdering.
Nedløp og beslag,TG2
Pipe beslått. Generelt anbefales det tilsyn av loft for kontroll av takgjennomføringer/beslagsløsninger mm, spesielt høst/vinter ved kraftig nedbør/snø. Med dagens ekstremvær som tidvis oppstår så er disse punktene spesielt utsatt for mindre lekkasjer/fukt. Takrenner og nedløp i stål. Tetthet og fallforhold på takrenner er ikke vurdert. På generelt grunnlag bør det påregnes normalt vedlikehold/oppsyn som fjerning av løv/barnåler eller liknende. Vannbord og vindski av tre.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Luftelyre noe nyere. Takrenner og vindski tak er også nyere, ca 8-10 år siden ifølge eier. Tg2 gjelder eldre vannbord vinduer bla.
Tiltak:
- Normalt oppsyn og vedlikehold ihht behov.
Veggkonstruksjon,TG2
Trekonstruksjon med trekledning.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Kledning er eldre årgang. Ikke alt tilgjengelig for kontroll, men ikke observert åpenbare avvik. Utfra alder må det forventes vedlikehold og utskiftninger med tiden.
Tiltak:
- Normalt oppsyn, vedlikehold og utskiftninger ihht behov.
Vinduer,TG2
Hovedsaklig trevinduer med isolerglass, men enkelt glass i utv bod. Det informeres om at vinduer/isolerglass kan være punkterte selv om dette ikke ble registrert på befaring. Vinduer med glass av eldre dato har risiko for punktering. Normalt vedlikehold og smøring/justering av hengsler, beslag og rammer må påregnes.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Eldre vinduer fra byggeår. Trekk vil oppleves.
Tiltak:
- Modernisering/vedlikehold påregnes.
Dører,TG2
Ytterdører ble funksjonstestet for heng i karmer og dørsvill. - enklere labankdør til do. -bod dør, tredør, tar litt i karm. Vurdere mindre justering. - inngangsdør, tredør med isolerglass. Funksjon OK. Ved "funksjon OK" så menes det at de fungerer normalt utfra alder men at normale mindre skjevheter kan forekomme, og at noe justeringer må til med jevne mellomrom. Noe normal bruks og aldersslitasje på dørblad og karmer må forventes. På generelt grunnlag gjøres det oppmerksom på at eldre dører ikke har isoleringsevne etc lik dagens dører. Det kan oppleves sesongvariasjon på funksjon dører. Pga varierende fuktig klima mm så kan dører av og til fungere bra, mens andre ganger tar de i karm.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Eldrer dører. Trekk vil oppleves.
Tiltak:
- Modernisering/vedlikehold påregnes.
Innvendig
Etasjeskille/gulv mot grunn,TG2
Noe nivåforskjeller må forventes ut fra alder og byggeskikk. Gulvdekke konstruksjon i tre.
Vurdering av avvik:
- Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.
- Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.
- Det er målt noe nivåforskjell mot bakside av hytte i stue. Kun stikkmessig målt. Dette ansees normalt på denne type hytter da de står på punktfundamenter som kan sige/forvitre med tiden, les eget punkt. Under deler av hytten er det plater av eternitt. Disse er asbestholdige og må behandles deretter ved fjerning eller arbeid.
Tiltak
- For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak.
Våtrom
1 etasje > Bad
Bad generelt ,TG2
Enklere bad.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Ingen membran/fuktsikringsløsning lik dagens standard, men heller ikke fast innlagt van. Fotpumpe dusjkabinett, fungerer med oppsyn.
Tiltak:
- Modernisering til annen standard ved evt innlagt vann.
Kjøkken
1 etasje > Stue/kjøkken
Overflater og innredning,TG2
Eldre innredning med laminerte fronter og benkeplate.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Mer enn halvparten av estimert levetid oppnådd, men har en gjenværende bruksverdi dersom det er ønskelig.
Tiltak:
- Modernisering må vurderes av kjøper.
1 etasje > Stue/kjøkken
Avtrekk,TG2
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Ingen avtrekksventilator, evt lufting via vindu.
Tiltak:
- Vifte anbefales.
Tomteforhold
Grunnmur og fundamenter,TG2
Hytten står på punktfundamenter.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Hytten står på punktfundamenter. Dette er en enklere byggeskikk som ofte medfører sig og skjevhet. Noe skjevheter på gulvdekke målt. Fundamenter kontrollert i redusert grad grunnet tilgang, ytterligere vurdering når seong tillater dette. Om utvikling så bør fundamenter vurderes jekket/utbedret.
Tiltak:
- Ytterligere undersøkelse.
Fritidsbolig
Byggetegninger, brannceller og krav for rom til varig opphold
Det foreligger ikke tegninger
Er det ifølge eier utført håndverkstjenester på boligen siste 5 år? Nei